Wiadomości

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.

Projekt „Dobry Start” jest kolejnym komponentem kompleksowej i długofalowej prowadzonej przez rząd polityki rodzinnej. Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają świadczenie do ukończenia 24 lat. 300 zł nie będzie przysługiwać na dzieci uczące się w przedszkolu oraz realizujące roczne przygotowanie szkole (tzw. zerówka).

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec lub opiekun dziecka. W przypadku dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Wnioski można składać online od 1 lipca przez stronę Ministerstwa Rodziny lub przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (w formie papierowej). W tym przypadku dokument należy złożyć do 30 listopada.

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same gminne instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Mowa o urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce organizacyjnej (np. centrum świadczeń) właściwej dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku powiatów świadczenia będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie).

Kiedy rodzina otrzyma wsparcie?

W przypadku złożenia wniosku w lipcu lub w sierpniu gwarantuje się wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy dokument zostanie złożony w kolejnych miesiącach, to pomoc do rodziny trafi w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

mwinnik / em24.pl

0Źródło: klodzko.express-miejski.pl

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Popularne Ogłoszenia

Projekt i wykonanie www.rimset.pl