Wiadomości

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

Policjanci w całej Polsce domagają się podwyżek i zmian w systemie emerytalnym. Porozumienia z MSWiA wciąż nie ma. Co dalej? Wszystko wskazuje na ogólnopolski strajk.

Trwające od kilku tygodni rokowania w MSWiA nie przyniosły żadnych konkretnych rozwiązań. Cierpliwość policjantów już się wyczerpała, a w ministerstwie nadal nie podpisano porozumienia gwarantującego realizację żądań skierowanych przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych oraz Zarząd Główny NSZZ Policjantów. Te zapowiadają ogólnopolski strajk.

Czego domagają się protestujący? Wśród siedmiu postulatów najbardziej istotne są te dotyczące podwyżki uposażeń do kwoty 650 złotych czy przywrócenia poprzedniego systemu emerytur mundurowych. Policjanci żądają też pełnej płatności nadgodzin i urlopów chorobowych do 30 dni. Niewykluczone, że do strajku przyłączą się także inne służby mundurowe. Chodzi o strażaków, pograniczników, służbę więzienną czy celno-skarbową.

W polskiej policji brakuje już ponad 5 tysięcy funkcjonariuszy. Komendy prześcigają się w pomysłach, jak ich ściągnąć, lecz brakuje im najważniejszego argumentu: pieniędzy. W wielu przypadkach zarobki kasjerek w marketach są wyższe niż uposażenia funkcjonariuszy policji.

Jak ma wyglądać strajk?

Jeżeli pojawi się oficjalna informacja o rozpoczęciu strajku to w ramach akcji oflagowane zostaną radiowozy oraz jednostki policji. Jeżeli to nie przyniesie efektu, związki zawodowe zapowiadają uruchomienie kolejnych działań protestacyjnych polegających m.in na stosowaniu pouczeń w związku z ujawnianiem wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne. Planują też wystąpienie z informacją do policjantów, zmagających się z negatywnymi skutkami przeciążenia obowiązkami zawodowymi, o rozważenie możliwości skorzystania z porad specjalistów, a w konsekwencji z ewentualnego zwolnienia lekarskiego z przyczyn pozwalających na zachowanie 100 proc. uposażenia.

Dalsze formy protestów to m.in tzw. strajk włoski polegający na drobiazowym wykonywaniu czynności służbowych przez policjantów pionów dochodzeniowo-śledczych, prewencji i ruchu drogowego czy zaplanowany wstępnie na wrzesień ogólnopolski strajk w Warszawie.

ms. / em24.pl

1



Źródło: klodzko.express-miejski.pl

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Popularne Ogłoszenia

Projekt i wykonanie www.rimset.pl