Wiadomości

Arena Domen

Zyskaj nawet 15 zł na przyszłe odnowienie lub rejestrację Twojej domeny.
Promocja ważna do odwołania
SZCZEGÓŁY NA STRONIE

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Ograniczenie handlu w niedziele w mijającym roku to przygrywka do całkowitego zakazu handlu w te dni. W 2020 roku niedzielny handel ma być już niemal tylko historią.

W 2019 roku przepisy będą natomiast bardziej restrykcyjne niż w tym roku. Otóż zakaz będzie obejmował także pierwsze niedziele wszystkich miesięcy. Nie będzie stosowany jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca, ale z wyjątkiem tych niedziel, w które przypada święto. Świąteczne dni, które przypadając w handlową niedzielę sprawiają, że jednak sklepy są nieczynne, to: Nowy Rok (1 stycznia), Święto Trzech Króli (6 stycznia), pierwszy dzień Wielkiej Nocy (w 2019 roku - 21 kwietnia), 1 maja, 3 maja, Zielone Świątki (w 2019 roku - 9 czerwca), 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, 25 grudnia, 26 grudnia.

W 2019 roku (podobnie, jak w mijającym roku) zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Rząd wprowadził też ograniczenie handlu w Wigilię Bożego Narodzenia i w Wielką Sobotę. Zgodnie z nową ustawą, w te dni handel, wykonywanie czynności związanych z handlem oraz powierzanie pracownikowi pracy w tym zakresie po godz. 14 jest zakazane. Oznacza to w praktyce, że 24 grudnia oraz w Wielką Sobotę zakupy będziemy mogli zrobić jedynie przed godz. 14. W 2019 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Bez ograniczeń handel w niedzielę może się odbywać w niektórych placówkach handlowych. Dotyczy to m.in. stacji benzynowych; aptek; placówek, w których przeważająca część działalności polega na sprzedawaniu: kwiatów, wyrobów piekarniczych i cukierniczych, prasy, biletów komunikacji miejskiej, wyrobów tytoniowych i kuponów gier losowych. Sklepu nie obowiązują żadne zakazy niedzielnego handlu, jeśli za ladą osobiście stanie właściciel.

Od 2020 roku skończy się okres przejściowy i zakaz będzie obowiązywał niemal we wszystkie niedziele. Wyjątkiem będą dwie poprzedzające Boże Narodzenie i jedna poprzedzająca Wielkanoc. Dozwolony będzie także handel w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Tu także wyjątkiem będzie sytuacja, gdy w którąś z tych niedziel przypadnie święto - wówczas będzie obowiązywał zakaz.

15 niedziel handlowych w 2019 roku:

27 stycznia,
24 lutego,
31 marca,
14 kwietnia,
28 kwietnia,
26 maja,
30 czerwca,
28 lipca,
25 sierpnia,
29 września,
27 października,
24 listopada,
15 grudnia,
22 grudnia,
29 grudnia.

ms. / em24.pl

0Źródło: klodzko.express-miejski.pl

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Popularne Ogłoszenia

Projekt i wykonanie www.rimset.pl